Samsung 55 Inch 55DU7010 Crystal UHD 4K Smart TV (2024)
Attribute Details
Audio Tech Adaptive Sound Adaptive Sound Object Tracking Sound OTS Lite Q-Symphony Yes Sound Output (RMS) 20W Speaker Type 2CH Multiroom Link No
Bluetooth Version Yes (BT5.2)
Dimensions Package Size (WxHxD) 1386 x 828 x 132 mm Set Size with Stand (WxHxD) 1234.1 x 758.0 x 237 mm Set Size without Stand (WxHxD) 1234.1 x 710.8 x 60.3 mm Stand (Basic) (WxD) 824.6 x 237 mm Stand (Minimum) (WxD) 253.2 x 237 mm VESA Spec 200 x 200 mm
Display Type 4K HDR
Energy Rating A+
HDR Support HDR 10+
Model Number 55DU7010
Mount Options Wall mountable
Operating System Tizen
Ports Bluetooth BT5.2 Wi-Fi Wi-Fi 5 HDMI inputs 3 HDMI Ports More connectivty options 1 x USB-A 4K 60Hz (for HDMI 1/2/3)
Processor Crystal Processor 4K
Refresh Rate 60 Hz
Release Date 2024
Resolution 4K (3,840 x 2,160)
Screen Size 55 inch
Viewing Angle wide viewing angle
Warranty 2 Years
Weight Package Weight. 16.0 kg. Set Weight with Stand. 10.8 kg. Set Weight without Stand. 10.5 kg.
WiFi Support Yes (Wi-Fi 5)
KSh57,500
Guaranteed Safe Checkout
Features & Compatibility
Samsung 55 Inch 55DU7010 Crystal UHD 4K Smart TV
Order it from Kenyatronics enjoy a record 2 hour Home & office delivery for Nairobi, Next-day countrywide. Samsung 55 Inch 55DU7010 Crystal UHD 4K Smart TV (2024) Description The Samsung 55 inch DU7010 Smart 4K TV (55DU7010) delivers an immersive viewing experience with its PurColor technology, offering vibrant and lifelike colors. Powered by the Crystal Processor 4K and 4K Upscaling, it ensures your content is displayed in stunning 4K resolution, while the HDR 10+ and Contrast Enhancer provide better contrast with enhanced depth for darker and brighter scenes. Motion Xcelerator improves clarity for smoother motion, and gamers benefit from Auto Low Latency Mode 55DU7010 KEY FEATURES; Display: 55 inch 4K UHD Operating system: Tizen™ Smart TV Refresh Rate: 50Hz Processor: Crystal Processor 4K Video: HDR 10+, Motion Xcelerator, 4K Upscaling Audio: Adaptive Sound, OTS Lite, Q-Symphony Smart Services: Tizen™ Smart TV, Bixby Voice Ready Game Feature: ALLM, HGiG Connectivity: BT5.2, Wi-Fi 5 Ultra slim design Whats in the Box; Samsung 55″ 55DU7010 CRYSTAL UHD Remote Control Alkaline Batteries User Manual TV Stand Warranty Card VERDICT: Samsung DU7010 combines stunning 4K visuals with smart technology and a sleek design, making it a perfect addition to any modern home. With HDR support, voice control, and a user-friendly interface, it ensures that your entertainment needs are met.