Samsung 55 Inch 55DU8000 Crystal UHD 4K Smart TV (2024)
Attribute Details
Audio Tech Adaptive Sound Adaptive Sound Object Tracking Sound OTS Lite Q-Symphony Yes Sound Output (RMS) 20W Speaker Type 2CH Multiroom Link No
Bluetooth Version Yes (BT5.2)
Display Type 4K HDR
Energy Rating A+
HDR Support HDR 10+
Model Number 55DU8000
Mount Options Wall mountable
Operating System Tizen
Ports HDMI 2.1 ; Wi-Fi 5 ; USB 2
Processor 4K
Refresh Rate 60 Hz
Release Date 2024
Resolution UHD 4K (3,840 x 2,160)
Screen Size 55 inch